Senetle Para ve Altın Veren Kuyumcular ve Tefeciler – Bankaların verdiği krediler ile bazı ihtiyaçların karşılanması mümkündür. Banka kredilerinin faizleri fazla olmasına rağmen yine de kredi talep edenlerde bir düşüş yoktur. Bunun nedeni halkın krediye ciddi anlamda ihtiyaç duymasıdır.

Banka kredileri verirken çok fazla bilgi almaktadır. Gerek durum sicilleri gerek istenilen belgeler ile kredi verilecek kişiler detaylı olarak incelenmektedir. Detaylı incelemenin yapılması tabi ki gerekli bir durumdur. Bu detaylı incelemeler ile herkesin kredi başvuruları kabul edilememektedir. Kredi başvurularını reddedilmesi nedeni ile farklı arayışlar içinde girilmektedir.

Kuyumculardan Senetle Para ve Altın Almak

Gerekli olan toplu parayı elde etmek isteyenlerin başka yolları da vardır. Bunlardan biri senetle para ve altın veren kuyumcular gelmektedir. Kredinin bir başka boyutu da ihtiyaçları karşılamak için senetle borç almak söz konusu olacaktır. Senetle para veya altın almak tabi ki bankadan kredi almak arasında farklar vardır. Hatta bazen senetle para ve altın veren kuyumcular daha fazla faiz talep edebilecektir. Tabi bazı anlaşmalar göre de daha az faiz almaları da olabilecek bir durumdur. Bunu belirlemek karşılıklı yapılacak sözleşmeye bağlı olacaktır. Bu sözleşmeler tamamen serbesttir. Senetle para ve altın veren kuyumcular bakalar gibi geniş detaylara yer vermez. Çünkü bankalardan daha kolay kredi veren bir yer olarak daha fazla tercih edilmek isterler.

Taksitli Senet Anlaşmaları

 

Kuyumcular verdikleri krediler için taksitli senet anlaşması yapmaktadır. Taksitli senetler istenilen veya karşılıklı anlaşmalara göre taksit sayısına bölünmektedir. Önemli olan senetlerin zamanında ödenmesidir. Faiz oranlarının değişiklik göstermesi bu borçlar için bir anlam ifade etmeyecektir.

 Tefecilerden Senetle Para Almak

Senetle para ve altın veren bir başka adres ise tefecilerdir. Tefecilerin varlığına her zaman gerek duyulmuştur. Çünkü bankalardan her an kredi almak mümkün olmaz. Bankaların istediği şartları sağlamak yerine tercih edebileceğiniz yer tefeciler olmaktadır. Bankalar gibi yüksek oranda faiz istemeyen birçok tefeci bulunmaktadır. Bazı tefeciler ipoteksiz ve kefilsiz kredi verebilirken bazılar da senetle bu işlemleri yapmaktadır.

Anlaşma Farklılıkları

Tercih edeceğiniz kredi durumuna göre yapılacak anlaşmalar değişiklik gösterecektir. Tabi ki tefecilerde bankalar ve kuyumcular gibi alacaklarını garanti altına almak isterler. Her zaman bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü alacağını garanti altına almaya çalışan tefecilerin, farklı talep yöntemleri de olabilecektir. Önemli olan senetle alınan para ve altınları zamanında ödemektir. Zamanında ödenen ve ödeme yolları garanti alınan borç her zaman daha mantıklı olacaktır.

 

Yazar Hakkında

Kredi Kartı ve Kredi alanında uzmanım, Çeşitli denemeler yaparak bankaların zayıf yanları bulup tüketicilerin bankalarla baş etmesini öğretiyorum. Bankacılık ve işletme mezunuyum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.