KREDİ NOTUNUZ NEDEN DÜŞÜK ÇIKAR?

 

Herhangi bir ihtiyacınızdan dolayı bankaya kredi başvurusunda bulundunuz. Fakat kredi notunuzun sonucu hakkında ufak bir ön araştırma yapmak istiyorsunuz. Ya da kredi notunuz düşük olarak hesaplandı. Ve bunun sebebini bilmiyorsanız; aşağıda kredi notunuzun neden düşük olabileceğini sizlerle paylaştık:

 

  1. Madde:Kredi kartı ödemeleriniz konusunda ne kadar hassas davranırsanız kredi notunuz o kadar yüksek olur. Eğer kullanmış kullanmakta olduğunuz kredi kartlarının sürekli olarak asgari limitlerini ödüyorsanız; bu kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Bu yüzden kredi kartı ekstrenizde yer alan dönem borcunuz neyse, devamlı olarak o miktarın tamamını ödemelisiniz.

 

  1. Madde:Kredi kartı dışında, bankalarla alışverişinizin olduğu bir diğer başlık kredilerdir. Çektiğiniz kredilerin ödemeleri de, kredi notunuzun belirlenmesinde büyük rol oynar. Hesaplama yapılırken bakılacak ilk şeylerden biri kredi ödemelerinizi yaptığınız tarihtir. Eğer gecikmiş kredi taksit ödemeleriniz söz konusu ise, kredi notunuzda düşüşle karşılaşabilirsiniz. Gecikmiş ödemeden kastımız ise; örneğin kredi taksit ödemenizin son ödeme günü ayın 20’sindeyse, ve siz 21’inde ödemeyi yaptıysanız dahi, bu kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir. Son ödeme gününden en az 5 gün önce veya son ödeme gününde mutlaka taksit ödemesini yapmalısınız.
  2. Madde: 2013-2014 yılı arasında çıkan yeni bankacılık ve finans kanunlarına göre hiçbir geliri olmayanlara kredi ve kredi kartı hiçbir koşulda verilmesi yasaklanmıştır. Bu sebepten dolayı sigortasız ve hiç çalışmıyor olmanız, kredi notunuzun sonucunun düşük olmasına ortam hazırlayacaktır.
  3. Madde:Bu madde bir çok banka müşterisi tarafından bilinmez. Herhangi birine kefil olmanız kredi puanınızı düşürür. Bir kişiye veya şirkete kredi başvurusu için kefillik yapmış olmanız, kefil olduğunuz kişinin ödemelerine göre size avantaj yada dezavantaj olarak geri dönmektedir. Eğer kefil olduğunuz kişi veya şirket ödemelerini düzenli olarak yapıyorsa, bu sizin kredi notunuzun yükselmesine sebep olacaktır. Ancak o kişi, ödemesini bir gün dahi geciktirse, bu sizin kredi notunuza eksi olarak yansıyacaktır.
  4. Madde:Mutlaka ve mutlaka banka hesabınızda yada hesaplarınızdan birinde bir miktar sabit tutar olmalıdır. Düşük bakiyeli veya sıfır bakiyeli hesaplar, kredi notunuzu belirleyen bir başka unsurdur. Ancak hesabınıza bir miktar para olması, miktarı ne olursa olsun puanınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Eğer yukarıda maddelerden dolayı Findeks kredi notunuz düşük olarak çıktıysa, kredi notunuzu yükseltmek için gerekli yöntemleri şu yazımızda sizlerle paylaştık :

http://www.credits-proprietaires.com/kredi-notunu-yukseltme-yontemleri/

 

Yazar Hakkında

Kredi Kartı ve Kredi alanında uzmanım, Çeşitli denemeler yaparak bankaların zayıf yanları bulup tüketicilerin bankalarla baş etmesini öğretiyorum. Bankacılık ve işletme mezunuyum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.