Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım Bilindiği üzere Eft, bankalar arası para transferi olarak adlandırılmaktadır. Bir bankadan başka bir bankaya gönderilen paralar, EFT olarak geçer ve bankalar bu gönderimlere karşın bazı komisyon tutarı talep ederler. Dijital bankacılığın gelişim gösterdiği bu dönemlerde, EFT tek bir işlem ile yapılır hale gelmiştir. Mobil bankacılık sistemiyle yapılan eftler, aynı zamanda çalışma saatleri içerisinde göndericinin hesabına düşmektedir. Bankaların çalışma saatları, 09.00- 16.45 olduğu için, bu saatlerin dışında gönderilen Eftler, ertesi günki çalışma saatinde hesaba düşecektir. Buna ek olarak geç eft saatleri de, 16.45 ile 17.20 arasındadır.

Eft yoluyla hesabına para gelmesi gereken kişiler, olası durumlarda parasını görememekte ve bu sorundan dolayı arayış içerisine girmektedir. Eft hesab geçmediyse, izlenmesi gereken bir kaç adım var uygulanması gereken hususlar vardır.

1)Eft Sorgulaması Yapmak

Parayı gönderen kişiler, gönderdiği paraya karşılık eft numarası alırlar. Karşıdaki kişiden bu numarayı alarak, Eft sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulamalar tamamen ücretsizdir ve telefon bankacılığı, şubeler aracılığı ile yapılmaktadır. Sorgulama sonucunda Eft’nin durumu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

2) Hesap Bilgileri Kontrolü

Gönderici eğer sizin hesap bilgilerinizi yanlış girdiyse, Eft başka bir kişinin hesabına gitmiş olabilir. Bu durum karşısında teyif amaçlı sorgulama yapabilir ve göndericinin hesaplarını kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Göndermiş olduğu paraya ait dekontta, alıcının hesabı detaylı olarak gözükecektir. Yanlış hesap yazıldıysa, hesap sahibi aranabilir ve paranın iadesi talep edilebilir.

3) Eft Saatlerinin Kontrolü

Yukarıdaki işlemlerden herhangi bir sonuç alınmadıysa, son olarak Eft’nin yapıldığı saat kontrol edilmelidir. Eft saatleri bilindiği gibi, 09.00 ile 16.45 arasında yapılmaktadır. Bu saatlerin dışında yapılan eftler, ertesi gün çalışma saatleri içerisinde hesaba düşmektedir. Karşıdaki kişinin Eft’ti ne zaman yaptığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu durumlardan herhangi bir tanesinde sonuç alınmadıysa, Eft yüksek ihtimal kişinin hesabına geri dönecektir. Geri dönmesi de, ertesi günki çalışma saatleri içerisinde olacaktır.

Eft Neden Geri Gelir?

Göndericinin, alıcı hesap kısmına yanlış bir bilgi girmesi durumunda eftler ertesi gün geri gelir. Bu durum karşısında göndericinin Eft’ti doğru yapıp yapmadığı hakkında bilgiler alınmalıdır. Gerekiyorsa Eft’nin ertesi gününe kadar beklenmeli ve daha sonra farklı bir yol haritası çizilmelidir.

 

 

 

Banka Altyapı Sorunları

Yapılacak son çözüm yolu ise, bankayı aramak ve bilgi almaktır. Ya göndericinin bankasında, ya da alıcının bankasında bir altyapısal sorun olabilir. Bunu öğrenmenin tek yolu, banka müşteri hizmetlerini arayıp detaylı bilgi almaktır. Bankalar bazı zamanlarda çalışmalar yaparak, iyileştirme işlemlerini aktif etmektedir. Bu iyileştirmelerden dolayı, hesaplar arası para transferinde bazı sorunlar da eş zamanlı olarak meydana gelmektedir. Eft’nin hesaba düşmemesi, yüksek ihtimal bu sebepten dolayıdır.

Kaynak:https://www.kredi7.net/eft-hesaba-gecmedi-ise-izlemeniz-gereken-4-adim/

Yazar Hakkında

Kredi Kartı ve Kredi alanında uzmanım, Çeşitli denemeler yaparak bankaların zayıf yanları bulup tüketicilerin bankalarla baş etmesini öğretiyorum. Bankacılık ve işletme mezunuyum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.