Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? PTT’den Sorgulama Yapma – Çocuk parası Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından doğum yapana veya çocuğunu okula gönderenlere, çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Çocuk parası sorgulama işlemleri PTT üzerinden yapabilirsiniz.  Çocuk parası Aile ve sosyal Politikalar il müdürlüğü tarafından işlemler yapılmakta ve PTT şubelerine yatırılmaktadır.

PTT şubelerine yatırılan çocuk parası aile genelde anne tarafından çekilmektedir. Fakat çocuk parası ne zaman yatar sorusu herkes sorduğu bir soru olup o paranın ne zaman yatacağı bilmediğinde her seferinde PTT şubesine giderek sorgulama yapma insani bir hayli yormaktadır.  PTT çocuk parası sorgulama işlemi için Alo PTT 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayarak hesabınızda ne kadar paranın olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Çocuk parası yani doğum parası genelde 1 ay sonra işleme girmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar müdürlükleri Doğum parası başvurularını ayın 23 ‘ne kadar toplamaktadır bu ilden ile değişmektedir. 23’ne kadar toplanan başvurular ödeme işlemleri için ödeme merkezine mali hizmetler müdürlüğüne gönderilir.

Gönderilen evraklar ödeme birimi tarafından kontrolü yapılarak hesaplara geçilmektedir. Yani siz evrağınızı başvurunuzu ayın 1’inde yaptınız. Hesabınıza aktarılması 2 ay sürer diğer ayın 23’ne kadar hesabınıza aktarılır. Doğum parası yatmadı sorusunun cevabı bu şekildedir. Ayrın 21-22’si verilen evrağın ödemesi ise genelde 1 ay sürer Siz PTT’ye gitmeden Alo PTT’yi arayarak hesabınızda para olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Aynı şekilde çocuk parası sorgulama işlemlerini de Alo PTT’den yapabilirsiniz. Çocuk parasını SGK değil Aile ve sosyal Politikalar bakanlığı tarafından verildiğini de hatırlatalım

Yaranlanan kaynaklar:e-kredi.net

Yazar Hakkında

Kredi Kartı ve Kredi alanında uzmanım, Çeşitli denemeler yaparak bankaların zayıf yanları bulup tüketicilerin bankalarla baş etmesini öğretiyorum. Bankacılık ve işletme mezunuyum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.