Bankadan Kredi Alırken Dikkat Edin – Günümüzde paramızın değeri dolar, avro gibi evrensel paraların önünde değer kaybettikçe yapılan harcamaların maliyeti daha da artmaktadır. Her kes hayatında en az bir kez de olsa araba alır, ev sahibi olur, düğün yapar ve çocuklarının eğitimi için kredi çeker. Hesabınızı iyi yapmazsanız, normalde mutluluk vermesi gereken bu deneyimler kötü birer hatıra haline gelebilirler. Alacağınız krediyi günü gününe ödeyeceğiniz ciddi bir borç olarak görmenizde yarar var. Düzenli bir işiniz ya da elinize her ay yeteri kadar para geçmesini sağlayan bir yatırımınız yoksa kendinizi dizginlemenizi öneririz. İnternet bankacılığı sayesinde bu konularda istediğiniz bankadan bilgi almanız mümkün hale gelmiştir.

 

Gözünüz Faiz Oranlarında Olmalı!

 

Her bankadan aynı krediyi çekebilirsiniz ama her bankaya yapacağınız geri ödeme birbirinden farklı olabilir. Bunun en büyük nedeni ise uygulanan faiz oranlarıdır. Bu durum sadece faiz oranları ile sınırlı kalmamaktadır. Ücret kesintileri, sigorta maliyetleri, her bankasının aldığını farklı kredi masrafları da toplam ödemeye dahil edilmesi gereken kalemlerdir. Bankaların hepsinde aylık faizlerin yanı sıra bir de yıllık faiz oranları vardır. Bu oranların en düşük olduğu bankaları tercih ederek ödemelerinizi rahatlatabilirsiniz. Ev ya da araba almak için sadece bunlara özel kredilere başvurmanız da gerekmez. İhtiyaç kredisi çekerek daha iyi şartlar altında paranızı alabilir ve geri ödemelerde kara geçebilirsiniz.

 

Kredi Notunuz Yüksekse Endişe Etmeyin!

 

Herhangi bir yere başvururken kimlik bilgilerimiz nasıl isteniyorsa, bankalara kredi başvurusu yaparken de yüzümüzün akı kredi notumuz oluyor. Bankaların ortak bilgi havuzunda yer alan bu not, hangi kurumla çalışırsak çalışalım düzenli ödemelerimiz, kart kullanımlarımız gibi çeşitli işlemlerle bizim iyi bir müşteri olup olmadığımızı ortaya koyan yasal bir ibare oluyor. Kredi notu yüksek olan müşteriler bankadan talep ettikleri tutara daha kolay sahip olabilirler. Birden fazla bankaya ait kredi ya da hesap kartınız varsa bunların üzerindeki borçlarınızı kapatmanız ya da hepsini bir yere toplamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Unuttuğunuz bir hesabınıza ait yıllık ücret dahi puanınızı etkileyen unsurlar arasında yer alır.

 

Yazar Hakkında

Kredi Kartı ve Kredi alanında uzmanım, Çeşitli denemeler yaparak bankaların zayıf yanları bulup tüketicilerin bankalarla baş etmesini öğretiyorum. Bankacılık ve işletme mezunuyum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.